Rozkaz zabít

14. listopadu 2016 v 17:01
No tak co na to říct. Pro začátek asi to, že James Dashner je skvělý spisovatel, o čemž nás mimochodem přesvědčil už svou trilogií Labyrint, ale přesto jsem od jeho čtvrtého dílu, který nám má objasnit všechno a zodpovědět všechny otázky, které jsme si během čtení celé trilogie pokládali, čekala naprosto něco jiného.
"Prequel úspěšné sci-fi série "Labyrint". Ještě předtím, než byl ustaven ZLOSIN, ještě předtím, než Thomas vstoupil do labyrintu, zasáhly Zemi sluneční erupce a propukla nemoc, se kterou se lidstvo dosud nesetkalo. Mark a Trina přežili erupce, ale to se ukázalo jen jako rozcvička před hrůzami, které je čekají. Nemoc, která se projevuje agresí a šílenstvím, zachvacuje postupně celý kontinent, a nikdo neví, odkud se strašlivý virus vzal. Panují pochybnosti, že v tom mohl být něčí zvrácený zájem… Mark a Trina jsou přesvědčeni, že existuje způsob, jak zachránit ty, které nemoc ještě nezničila. Jejich cesta za lékem na erupci je ale trnitá. V zdevastovaném světě má každý svou cenu, a oni by byli nejcennější jako mrtví... "

Začala bych tím, že se pokusím shrnout to, co jsem čekala, že v knize najdu. Tak zaprvé jsem myslela, že to bude z prostředí ZLOSINu, že se dozvím něco o tom, jak to tam vypadalo ještě než poslali všechny do Labyrintu. Že se dozvím něco víc o předchozím životě Placerů. Musím říct, že v tomhle bodě mě knížka moc zklamala. Zadruhé, a to bude důvod, proč jsem se cítila po dočtení rozpačitě, je to naprosto nový příběh. Já nechtěla nový příběh, já chtěla něco, co je ze stejného prostředí jako předchozí díly knížky. Nové postavy, nové prostředí, podle mě nám to akorát pan spisovatel vše zkomplikoval. A je možné, že nejen nám, ale i sobě.

Takže ve mně se mísí pocity spojené s novým příběhem, s osudy nových postav, s osudy těch nových postav, které jsem si i vcelku v rámci té jedné knížky dokázala oblíbit a rozpačitost toho, že to vlastně bylo něco naprosto jiného, než jsem myslela a doufala, že to bude.

Jako ano, v podstatě je to něco, co dokáže zodpovědět otázky, na které se čtenáři ptají při čtení předchozích knih, ale musím říct, že pro mě ty odpovědi nejsou dostatečné. Tedy jsou dostatečné, spisovatel nám dá odpověď na všechno, co nás zajímá, ale podle mě nějakým odfláknutým způsobem. Já nevím, proč to napsal takhle. Asi nebudu jediná, která je nespokojená, ale určitě se najde i spousta lidí, kterým se tohle bude líbit. Prostě nevím, proč si autor zbytečně přidělával práci s vymýšlením nového příběhu, který teda i přesto pěkně pasuje do doby před Labyrintem. Budu tu stále a stále dokola a dokola omývat, že jsem chtěla něco jiného. Ale je to tak, jen doufám, že nejsem jediná.

Vlastně když budu hodně kritická a opět se zaměřím na to, co přesně jsem od knížky čekala, tak budu muset říct, že jsme byla spokojená pouze s prologem a epilogem. Tyhle dvě části se totiž jako jediné odehrávají v budově ZLOSINu a s postavami, které nám jsou již známé.

Když bych se tedy ale měla zaměřit na knížku jako takovou a upustit od svých rozčilených nálad, je to skvělá knížka. Má všechno, co správná fantasy kniha má mít. Napětí, akci, překvapivé zvraty a sympatické postavy. Věřím, že ji James Dashner napsal tak, jak nejlépe dovedl. Je čtivá, dá se přečíst pomalu během jednoho dne, ale pokud jste čekali to samé, co já, tak naprosto spokojení nebudete.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 25. listopadu 2016 v 22:16 | Reagovat

Jak moc kniha spoileruje události odehrávající se poté v Labyrintu? :)

2 mojemalaknihovna mojemalaknihovna | 27. listopadu 2016 v 14:29 | Reagovat

[1]: Příběh knížky je naprosto odlišný od pozdějších událostí v Labyrintu, ale i přesto se v prologu, epilogu a pár posledních kapitolách objevují některé informace, které čtenáři prozradí, co se stane (stalo) V Labyrintu.:)

3 SergiooU SergiooU | E-mail | 16. ledna 2017 v 20:11 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama