Uvnitř mé hlavy

24. září 2016 v 20:45 |  Co zatím neumím zařadit
Neuvěřitelná knížka. Neuvěřitelně dojemná, vtipná a smutná. Neuvěřitelně čtivá. Jeden večer před spaním jsem si řekla, že bych se do ní konečně mohla pustit, když už jsem se na její čtení chystala dva měsíce, a druhý den jsem měla dočteno."Co když jsem si tě vymyslela? Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má u sebe Alex taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou? Proč by zrovna on měl mít o její společnost zájem?"

Kniha se mi neskutečným způsobem dostala do srdce. Tak moc jsem si oblíbila Alex a Milese, že to snad ani není možné na tak malém počtu stránek. Zažívala jsem všechno s Alex. Ty její podivné pocity a domněnky co vše je reálné a co naopak není. Když napíšu, že se mi líbilo číst o jejích myšlenkových pochodech a o strachu, jestli jí někdo nenasypal jed do jídla, budu lhát. Nelíbilo se mi to, ale ne způsobem, že by se mi nelíbil styl psaní paní spisovatelky, nelíbilo se mi to po lidské stránce věci. Prostě mi bylo Alex líto za to, jaký má život. Chápu, je to jen knížka a já tu plácám celkem velké kraviny, ale prostě berte to tak, že ještě teď nemůžu ten konec pořádně rozdýchat.

Příběh vyprávěný z pohledu holky, která trpí paranoiou a schizofronií dohromady mě opravdu chytl. Na tom příběhu není asi nic neobyčejného, ale na druhou stranu není ani trošku obyčejný právě díky způsobu vyprávění Alex. Způsob, kterým popisuje svět okolo sebe je úplně stejný, jako by vám ho popsal každý, koho byste se zeptali, ale stejně mi na tom přijde stále něco neobyčejné. Třeba si to jen nalhávám. Možné to asi je, protože mi nejspíš mysl zatemnilo nadšení z téhle knížky.

Děj byl opravdu skvělý, na tom bych nenašla jedinou chybičku. Když se nad tím zamyslím, já nedokážu najít žádnou chybičku v celé knize. Až tak se mi líbila a až tak jsem se do ní zamilovala. Paní spisovatelka má obrovský talent na psaní, to opravdu ano. Forma, kterou se nám rozhodla příběh naservírovat, byla ta nejlepší, kterou mohla zvolit. Nejlepší na to, aby se čtenáři smáli ve správných místech a aby byli dojatí tam, kde dojatí být mají. Musím se přiznat, že já jsem typ člověka, který brečí skoro při všech filmech a knížkách a tady to nebylo výjimkou. Vlastně bych se docela divila, kdyby se našel někdo, kdo knížku četl a ani jednou jedinkrát se mu nezamlžily oči…

Ještě musím říct, že jsem se asi zamilovala do Milese. Nevím proč, ale kluci tohohle typu mě v knížkách prostě berou. Je to takový ohraný stereotyp, ale vždycky, když se někdo takový v nějakéh příběhu, který právě čtu, objeví, knížka se pro mě rázem stává o to lepší. Konkrétně tady mi přišlo, že Miles opravdu skvěle zapadá do děje (taky asi proč by jinak jeho postavu paní spisovatelka vytvořila, že?!) a i přes jeho počáteční povahu, jsem si ho moc oblíbila.

Asi poslední věc, která mě nutí knížku vážně obdivovat a milovat je ta dokonalá, opakuji DOKONALÁ!!! obálka. Přiznám se, že to byl asi největší podnět k tomu, abych si knížku koupila, a i když se za to malinko stydím, musím říct, že toho vůbec, ale doopravdy vůbec, nelituju.

"Každý je zajímavý, když se na něj díváš dostatečně dlouho."
"Nikdy nejsi ani tak skvělý, ani tak ubohý jak si sám myslíš."
"Někdy mám pocit, že lidé považují realitu za samozřejmost."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lady de Vampire Victoria Lady de Vampire Victoria | Web | 24. září 2016 v 21:07 | Reagovat

To vypadá zajímavě

2 mojemalaknihovna mojemalaknihovna | 24. září 2016 v 22:32 | Reagovat

[1]: věř mi,že to rozhodně zajímavá knížka je :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama