Hra o trůny

28. září 2016 v 18:11 |  Sci-fi a Fantasy
Po dlouhém přemlouvání a odhodlávání jsem si pustila první díl seriálu. I přes všechny prvotní negativní dojmy a pocity z úvodních scén jsem si seriál oblíbila a to mě dovedlo k myšlence, že by bylo asi docela dobré přečíst si knihy. Shodou náhod jsem byla zrovna v kontaktu s kamarádem, který je velký fanoušek této série a měla jsem tu možnost půjčit si od něj knihu. Předával mi ji se slovy "Zkus s ní neházet o zeď, když tě nějaké části naštvou!" Můj nechápavý pohled si vyložil správně a vysvětlil mi, že občas nastane v ději situace, kdy by čtenáři nejraději autora umlátili jeho vlastními knihami. Měl pravdu a já jsem to zanedlouho poznala sama.Díky seriálu jsem měla základní znalosti různých pojmů a pojmenování, které se v knize vyskytly, takže jsem neměla nejmenší potíž se ve všem rychle zorientovat. Stejně tak jako se spousty jmen jak už postav, tak rodů. Díky tomu jsem se do děje vážně zažrala a i přestože jsem většinu znala ze seriálu a přestože má knížka přes osm set stran, jsem jí přečetla v poměrně krátkém čase. Vzhledem k tomu, že byl začátek školy, spousta zařizování, učení a bla bla bla… tak mi asi dva a půl týdne přijde vážně jako dobrý čas!

"Může člověk vůbec být statečný, když má z něčeho strach?" "To je jediná chvíle, kdy může být statečný."
"Bohové chraňte nás. Dej mi raději čestného nepřítele než ambiciózního a budu spát klidněji."

Něco k příběhu… Vše se odehrává vlastně jakoby ve středověku nebo někdy v minulosti, ale promítají se do děje prvky fantasy, jako jsou různé čarodějné schopnosti a tak. Tohle propojení se mi moc líbilo a dokonce si myslím, že nějak takhle to mohlo v minulosti i vypadat, samozřejmě v trošku umírněnější podobě, ale základy byly podobné.

Co se týká postav a charakterů, tak je tady toho vážně plno. A od všeho něco. Ti dobří, ti špatní, spravedliví, zákeřní, přetvařující se a tak dále. Jediné, co mi jak na knížce, tak na seriálu neskutečně vadí, že když si konečně oblíbíte nějakou postavu, tak na další stránce zemře. Není to sice pravidlo, ale tak v osmi případech z deseti to tak je.

Kdybych měla vyjmenovat několik mých oblíbených postav, tak by to byl Jon Snow (asi ho známe všichni, i ti, kteří zatím neměli možnost knížky přečíst nebo se podívat na seriál). Líbí se mi jeho povaha, a když budu o něco více holčičí, tak i jeho "drsný" vzhled a dost dobré tělo! Dál by se k mým oblíbencům mohl zařadit Jamie Lannister. Někdo by se asi mohl divit proč, ale mě prostě přišel od začátku sympatický, i když asi úplně za sympaťáka být neměl. Dál mám ráda samozřejmě Tyriona Lannistera, kterého má rád snad každý, s kým jsem se o tomhle tématu bavila.

Nemá smysl vám tu psát o osudu mých oblíbených postav, protože si myslím, že by vám, kteří ještě se Hrou o trůny nemáte žádné "zkušenosti," to stejně nic neřeklo. Stejně tak se tu nebudu rozepisovat o ději, protože si myslím, že tahle série rozhodně za přečtení stojí. Takže pokud vás to zajímá, pusťte se do čtení knížek nebo popřípadě i sledování seriálu, ale z vlastní zkušenosti vám řeknu, že když se podíváte pouze na seriál, tak se toho dozvíte tak o čtvrtinu méně, než byste si přečetli v knížce. A nebo si najděte hodnocení knihy na jiné stránce, ale ode mě se už o prvním dílu série Píseň ledu a ohně nic víc nedozvíte.

Snad už jen to, že bych se chtěla pustit do čtení druhého dílu tak brzy, jak jen mi to učení dovolí. A co vy? Četli jste knihy už? Nebo jen sledujete seriál?

"Nikdy nezapomeň, kdo jsi, protože svět na to nezapomene určitě. Udělej to svou předností a nedopusť, aby to bylo tvou slabostí. Obrň se proti tomu a nikdy to nebude použito k tomu, aby ti to ublížilo."
"Zima se blíží..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama