Ten, kdo stojí v koutě

16. srpna 2016 v 14:59 |  Co zatím neumím zařadit
Bože můj, tohle je tak krásná knížka. Tak moc roztomilá, příjemná, milá… prostě neskutečně nádherná. Jsem z ní naměkko ještě čtyři dny po dočtení!
"Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše - máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze."

"Cítím se nekonečně" To je věta, při které jsem se do knížky doopravdy zamilovala. A cítila se stejně jako Charlie, Sam, Patrick. Projížděla jsem s nimi tunelem, poslouchala skvělé písničky a cítila se nekonečně. Teď je ale na čase, abych se začala vyjadřovat smysluplně a začala hodnotit knížku, ne rozebírat svoje pocity jako někde u psychiatra.dyž není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme."
"Každej se nemůže vmlouvat, že to má těžký, a i kdyby měl, stejně ho to neomlouvá."
Na začátek nebudu vůbec přehánět, když řeknu, že tahle kniha se dostala do Top 10, možná dokonce Top 5 knížek, co jsem kdy četla, a to hned při prvním čtení. Teď jsem knihu otevřela podruhé a byla jsem stále stejně, ne-li více nadšená, rozměklá (opět se u mě objevují pochybnosti o existenci tohoto slova…) a rozesmutnělá. Charlie umí být ve svých dopisech stejně tak vtipný jako velmi smutný vypravěč. Ano, brečela jsem. Ne, nebylo to málo slz, byly to vodopády... ale tak zase zpět ke knize!

Příběh je velmi obyčejný. Normální, i když vlastně naprosto odlišný kluk se vypořádává se svým prvním rokem na střední škole. Zažívá spoustu svých poprvé. Ta dobrá i ta špatná. Ale způsob, jakým nám tento příběh autor, Stephen Chbosky, podává, je všechno, jen ne obyčejný. Díky tomu prožíváte s Charliem jeho radosti a strasti o to intenzivněji.

K Charliemu bych se na chvilku vrátila. Pro mě je to asi jedna z těch nejsympatičtějších hlavních postav, s kterými jsem se zatím měla šanci potkat. Je upřímný, milý a nikdy by neudělal naschvál nic špatného. Někdy je tak naivní, až je to komické. A právě to ho dělá Charliem. Musím ještě napsat, že chvílemi mi ho bylo doopravdy líto, nezasloužil si takový osud. Vím, že to je jen knížka, ale i tak doufám, že se mu už nikdy nepřihodí nic zlého! (stalo se vám někdy, že by vám hlavní postava tak moc přirostla k srdci?)

Dál se musím přiznat, že už úplně nevím, co napsat dalšího. Vychvalovala bych dál a dál, ale to byste asi knížku otevřeli s obrovskými očekáváními, že to bude něco světoborného, ale vám by se to zas tolik líbit nemuselo. To vážně nechci. Přistupujte k této knížce jako ke každé jiné. S žádným očekáváním a sami uvidíte, jak se budete po jejím dočtení cítit.

"Každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží."
"Měl jsem chuť se začít smát. Nebo se možná rozčílit. Nebo jen pokrčit rameny nad tím, jak jsou všichni divný, a já zvlášť..."
"Tím, kým jsme, jsme z mnoha různých důvodů."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sami Sami | Web | 17. srpna 2016 v 13:21 | Reagovat

Tohle je úžasná kniha, když jsem to četla, dala jsem to prakticky na jeden zátah :-)

2 mojemalaknihovna mojemalaknihovna | 17. srpna 2016 v 17:31 | Reagovat

[1]: naprosto souhlasím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama