Selekce

17. srpna 2016 v 17:50 |  Romantika
No tak co na to říct? Je to taková pohádka o princeznách pro náctileté. A já musím říct, jako zástupkyně právě náctiletých, že se mi tenhle příběh z prostředí královského paláce, kde několik potenciálních princezen usiluje o přízeň prince a získání koruny, velmi líbil.

"Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu. Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala - a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit."

Hned na začátek vás chci upozornit, že se jedná o hodně přeslazenou knížku. Ale věřím, že se mezi vámi najdou i takoví čtenáři (asi spíše čtenářky), kteří si občas rádi přisladí život nějakým takovýmhle dílem. Děj knížky mi jinak nepřijde ničím extra složitý, naopak, je velmi jednoduchý: Ve "futuristické" Ameriuce (Ileji) vládne královská rodina, která má syna ve věku, kdy si musí vybrat ženu. Spousty dívek z celé země se přihlásí, ale štěstí má jen třicet pět z nich. Do této skupiny patři i naše hlavní hrdinka. Všechny dívky se poté ucházejí o pozornost prince Maxona, který si má jednu z nich vybrat za svou ženu a vládkyni Ileje.

Jednoduchost děje mi byla ale velmi sympatická. Byla to pro mě po nějaké době odpočinková kniha, kterou jsem po těch všech fantasy knihách a dystopiích vřele uvítala. Na jednu stranu by si ale tedy někdo mohl říct, že když je tedy děj tak jednoduchý, nebude odsípat. To je omyl. Knížku přečtete a ani nevíte jak. Alespoň já jsem to tak měla. Jeden den jsem jí otevřela, zabrala se do příběhu a druhý den jsem četla slova "Konec první knihy." Musím se přiznat, že napoprvé jsem z toho ukončení šílela, ale vzhledem k tomu, že i druhý díl s emi před nějakou dobou už dostal do rukou, byla jsem ři druhém čtení Selekce mnohem více klidná.

Kdybych se měla alespoň trošku vyjádřit k jednotlivým postavám a jejich charakterům, nenastalo žádné překvapení. Prostě klasika: úžasná America, hlavní hrdinka, pojmenovaná po bývalín státě. Šarmantní, ale maličko ostýchavý princ Maxon. Úžasná tajná láska Americy jménem Aspen. A pak všechny ty dívky účastnící se Selekce. Jedna byla zosobněním zla, další zase samé dobro. V tomto směru byla kniha naprosto tuctová, žádná překvapivá "odhalení" a tak...ale myslím si, že kniha plusové body získala zase někde jinde.

Například v krásném vykreslení momentů, kdy se princ setkával s Americou. Já budu asi navždy beznadějný romantik, protože v těchto chvílích jsem buď vzdychala nebo se usmívala od ucha k uchu. Autorka je vlastně moc dobrá vypravěčka. Děj psaný jejími slovy utíká tak rychle, že byste si možná přáli, aby trochu zpomalil :)

Pokud jste teda ještě neměli tu příležitost si knížku přečíst, tak si myslím, že by za zkoušku stála. Hlavně jestli máte rádi oddychové knihy, romanťárny a rádi se vrátíte do dětských let, kdy jste si přáli být princeznami a princi...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kamča Kamča | Web | 18. srpna 2016 v 9:21 | Reagovat

Mezi náctileté úplně nepatřím, ale i tak se mi Selekce líbila....

2 mojemalaknihovna mojemalaknihovna | 18. srpna 2016 v 18:20 | Reagovat

[1]: V tom případě je ale můj názor, že kniha je hlavně pro náctileté špatný! Jsem ráda, že se ti Selekce líbila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama