Kdy a kde čteme

21. srpna 2016 v 12:22
Ahoj, dneska jsem se rozhodla pro jiný typ článku. Ne, že bych neměla co hodnotit, ale načítám si pár knížek dopředu, aby pak nebyly velké časové rozdíly mezi přidávání jednotlivých hodnocení.

Nejprve bych asi měla vysvětlit, jak jsem na psaní něčeho jiného, než jsou moje "recenze," přišla. Teď momentálně se vyskytuji v Tatrách a dneska nemám vůbec nic na práci. Včera i předevčírem jsme s rodiči podnikli docela výživné túry a dnešní den byl prohlášený dnem odpočinku. Ještě že tak, venku je hrozně. Zima, fouká a každou chvilku nejspíš začne pršet. V tuhle chvíli bych se nechtěla nikde trmácet po kopcích! Jsem ráda za teplou peřinku, čajík vedle na stolku a knížku v ruce. To mě přivedlo k otázce, kdy a kde nejraději a nejčastěji čtu.
KDY?
Já asi kdykoliv. Když mám špatnou náladu. Když mám dobrou náladu. Když zrovna nemám chuť se s nikým bavit nebo když se okolí odmítá bavit semnou. Když ležím doma nemocná. Když ležím někde na dovolené a mám s sebou opravdu hodně knížek, které je mi líto nechat ležet na dně kufru. Právě na dovolených s rodiči a obecně o prázdninách se moje znalost knih o hodně prohlubuje. Je naprosto normální, když si na týden k moři vezmu pět knížek a stejně poslední den do letadla nemám co číst. Čtu, když se o víkendu ráno probudím a vím, že celý den nemusím nic dělat. Čtu, když jdu do postele a ještě nechci propadnout říši snů. Nebo když naopak chci usnout a nějak se mi to nedaří.

takvouhle zásobu jsem si vzala s sebou právě sem, do Tater + Selekce, co jsem četla v Řecku

Všichni ostatní lidé na světě ale nemohou být blázni do čtení jako já (vy). Řekla bych, že tady se to dělí do dvou hlavních táborů. Na lidi, kteří čtou rádi a kdykoliv, tak jako já a možná i vy. A na ty druhé, kteří ke knížkám nemají absolutně žádný vztah a čtou jen, když musí. To znamená školáčci, když jim paní učitelka sdělí, že bude vybírat čtenářské deníky a středoškoláci, kteří nutně potřebují odmaturovat z českého jazyka. Pak je tu asi skupina lidí, kteří čtou občas. Když jim někdo doporučí knihu, o které tvrdí, že je opravdu skvělá. Nebo když prostě potřebují něčím zabít volný čas, který nechtějí prosedět u televize či počítače.

Do jaké skupiny se řadíte vy? Kdy je váš nejoblíbenější čas na čtení?

KDE?
Moje nejoblíbenější místo je na sto procent postel. Jakákoliv, když je alespoň trošku pohodlná. Samozřejmě, nejraději mám tu svoji doma, ale neopovrhnu ani postelí u nás na chalupě, z které mi sice čouhají nohy (a to měřím jen 167 centimetrů!), ale i přesto se tam začtu do knížky neobyčejně rychle. Nebo mi nedělá problém vzít si knížku s sebou na tábor a jen tak si po obědě vytáhnout karimatku před stan, rozvalit se a začít číst. V létě je pro mě i ideální vzít si deku a vyrazit třeba k rybníku nebo jen někam pod strom.

Musím ale říct, že nemám ráda čtení mezi lidmi. V tu chvíli absolutně klesá moje soustředění a čtu jednu větu třeba dvacetkrát do kola, než to vzdám a jdu se zapojit do konverzace okolí. Například nejsem schopná si vzít knížku do vlaku a začíst se. Kdyby se mi tohle někdy podařilo, byl by to můj malinkatý osobní úspěch! Moje oblíbené místo na čtení musí být klidné a tiché, abych se mohla obklopit pouze postavami z právě čtené knihy. Pak je mi asi docela jedno, jestli to bude postel, židle u psacího stolu nebo karimatka někde na táboře.

Nedokážu odhadnout, kde čtou ostatní lidé. Často vídám čtenáře sedící s knihou na zastávce, kde čekají na autobus. Nebo právě ve vlaku, kde si krátí dlouhou cestu dobrým dílem. Co vy? Kde se rádi s knížkou uhnízdíte a pustíte se do jejího čtení?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 joeeliot joeeliot | E-mail | Web | 21. srpna 2016 v 12:38 | Reagovat

U mě záleží na čase, hodně čtu v prostředcích hromadné dopravy, to je snad jediné smysluplné vyplnění těch hooodin a hodin zabitých cestováním (pokud cestujete sami). A když je čas, tak je to úplně nejlepší, sednout si někam v přírodě pod strom nebo doma do pohodlného křesla, rozsvítit malou lampičku, k tomu čaj nebo kafíčko, cukrovíčko, mmmmm... To je pak taková správná prázdninová, vánoční a podobná knížková pohoda:o)

2 mojemalaknihovna mojemalaknihovna | 21. srpna 2016 v 14:59 | Reagovat

[1]: Na čaj a kafe jsem naprosto zapomněla :O ale taky miluju, když čtu dobrou knížku a jeden z těchto čarovných nápojů k tomu popíjím ^^ :D

3 Irena Irena | Web | 22. srpna 2016 v 13:54 | Reagovat

Nejraději čtu na kanapi v obýváku, tam nehrozí, že usnu. A nejraději v noci...všude klid, fantazie pracuje....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama