Univerzita výjimečných: Zkouška

23. července 2016 v 14:18 |  Sci-fi a Fantasy
Je těžké někde začít. Mísí se ve mně spousta vjemů a pocitů. Vezmu to nejprve hodně obecně. Tahle knížka nebyla vůbec špatná, to doopravdy ne. Ale taky nebyla ničím originální. Opravdu ničím. Začátek mi až moc připomínal Divergenci, skoro jsem byla schopná přiradit postavy ze Zkoušky k postavám Divergentní trilogie. V dalších částech knihy jsem si připadala, jako kdybych četla Hunger Games smíchané s Labyrintem. Ale jak jsem psala na začátku, špatná knížka to rozhodně není. Já osobně mám moc ráda tento typ knih, kdy je svět zničen a hlavní hrdinové bojují buď o záchranu svého života, nebo dokonce o záchranu lidstva. Tady se dokonce mísí všechny tyto body dohromady.

"Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků!Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: "Cio, nevěř vůbec nikomu". Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…"


Kdybych měla zajít trochu dál s hodnocením této knihy, musela bych se nejprve odpoutat od myšlenek, které mě neustále vrací k tomu, abych tuhle knížku srovnávala s knihami od Suzanne Collins a Veronicy Roth. Ale ještě jednou to zopakuji, přestože je ta podobnost opravdu neskutečná a já tady o ní melu už dva odstavce, neměla jsem s ní při čtení žádný velký problém. Tak jsou ty knihy podobné, no a co? Nemůže být lehké vymyslet nějaký neotřelý nápad na knížku v současné literatuře tohoto žánru. Mně osobně nedělalo problém se do knihy začíst a nechat se naplno pohltit. Ani jsem se nenadála a už jsem byla na konci. Zase se budu opakovat, ale já tyhle knížky prostě můžu. Sice je to ohrané téma, ale každý spisovatel vám ho podá po svém a to, jak nám ho naservírovala Joelle Charbonneau, se mi moc a moc líbilo.

Mezi další věci, které se mi na knížce velmi líbily, bych zařadila vykreslení postav. Jak jejich osobnosti, myšlení, tak i jejich činy. Samozřejmě, někdo byl hodný od začátku až do samého konce, někdo se stal tajuplným, někdo jiný byl záporák od začátku do konce a z někoho se vyklubal pěkný, omluvte mi ten výraz, hajzlík až v poslední stovce stran. Ale koho jsem si opravdu oblíbila a u koho mě pak velmi mrzelo to tajemné a dosud nevysvětlené chování, byl Tomas. Nevím proč, ale tenhle kluk mi byl neuvěřitelně sympatický. Tak budu doufat, že se nám nezkazí a že žádné z jeho tajemství, která nebyla v knize prozrazena a vysvětlena, mě, ani další jeho fanoušky, nepřekvapí.

Zase ale na druhou stranu bych měla přestat s vychvalováním a trošku se vrátit ke kritice. To, co se mi vážně nelíbilo, byla stoupavá a klesavá "zábavnost". Myslím to v tom smyslu, že začátek byl skvělý, první tři kola Zkoušek velmi zábavná, ale jak začalo čtvrté kolo, měla jsem co dělat, abych udržela pozornost. Né, že bych měla v plánu knížku odložit, protože autorka kapitolu zakončila vždy tak, aby čtenář musel pokračovat dál a dál, ale spíš mě nebavily dlouhé popisy dní, kdy se na jejich cestě zpět do Tosi nic moc nedělo. A konec, posledních deset až dvacet stran mi opět přineslo spousty nevysvětlených otázek, kdy jsem jen velmi nerada zavřela knížku a dala se do čekání na další díl.

Teď se omlouvám všem těm, kteří se knížku chystají teprve číst a sem se dostali s očekáváním, že získají nějaké podněty, jestli se do čtení opravdu pustit nebo ne (doufám, že jsem vám s rozhodováním pomohla!). Pokud se tu někdo takový opravdu najde, doporučila bych vám, abyste pouze dočetli tento odstavec a vrhli se na knížku. Protože bych potřebovala poradit s mými teoriemi a otázkami, které jsem si v průběhu čtení nastřádala, od čtenářů, kteří mají tento kousek již úspěšně za sebou :)

Takže zde jsou moje otázky a já pevně doufám, že se tu najde někdo, kdo knížku pochopil lépe než já a dokáže mi je do komentářů případně zodpovědět. Byla bych moc ráda!

Zabil Tomas Zandri? Byl to ten důvod, proč se uzavřel před Ciou? Nebo co si myslíte, že se stalo za ten den a půl, kdy Cia hledala vodu pro Willa a Tomas? Kdo byl ten člověk za plotem, který pomáhal Cie a dával jí vodu s jídlem? Dokázal si Tomas uchovat vzpomínky? Vzpomene si Cia na to, co se během čtyř týdnů testování událo? A můj asi poslední dotaz: Je Michal hodný? Sehraje v dalších dílech nějakou důležitou roli? A pokud máte i vy nějakou otázku, na kterou hledáte odpověď, napište jí do komentáře a určitě někdo, kdo si s ní bude vědět rady (možná to budu i já, přestože o tom silně pochybuji), vám rád odpoví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dáša Dáša | Web | 24. července 2016 v 12:46 | Reagovat

To vypadá jako skvělý tip!!!!

2 mojemalaknihovna mojemalaknihovna | 24. července 2016 v 13:57 | Reagovat

[1]: Pokud máš ráda fantasy, sci-fi, postapokalyptické knížky a mix toho všeho, rozhodně neváhej a čti :)

3 Alex Alex | Web | 27. července 2016 v 14:48 | Reagovat

Zrovna dneska se mi tato kniha dostala do ruk a tak se těším na čtení :D určitě pak na blogu zveřejním recenzi a pokud se připomeneš, třeba na některou z otázek zvládnu zodpovědět - nebo budeme vesele tvořit svoje vlastní teorie :D tvoje recenze se mi moc líbila, nic mi nevyzradila ♥ jen že se mám na co těšit - protože Hunger Games ani Divergenci jsem zatím nečetla a teprve se na to chystám :)

4 mojemalaknihovna mojemalaknihovna | 27. července 2016 v 18:30 | Reagovat

[3]: Děkuju, moc si mě potěšila:-) přeji ti krásné početní a určitě mi sem pak dej oodkaz na tvou recenzi! :-) na tvoření teorií se těším :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama