Aréna jedna - Otrokáři

29. července 2016 v 18:04 |  Sci-fi a Fantasy
Upřímně, nic moc. Nebo alespoň první půlka byla nijaká. Nic se pomalu nedělo. Nic, co by čtenáře mělo dostat tak, aby knížku dočetl do konce. Ale přeci jenom něco v té knize muselo být, když jsem jí přečetla!
"New York. Je rok 2120. Amerika je srovnaná se zemí, zničená druhou občanskou válkou. V tomto postapokalyptickém světě dokáže přežít jen málokdo. A většina z nich jsou členové agresivních gangů, predátoři žijící ve velkých městech. Do okolí vysílají hlídky, které hledají otroky, čerstvou potravu pro jejich oblíbenou smrtící zábavu: Arénu Jedna. Je to stadion smrti, kde musí soupeři bojovat na život a na smrt tím nejbarbarštějším způsobem. V aréně existuje jen jedno pravidlo: nikdo nepřežije. Nikdy. Hluboko v divočině, vysoko v horách Catskills se 17leté Brooke Moorové a její mladší sestře Bree daří skrývat se a přežívat. Jsou opatrné a vyhýbají se otrokářům, kteří v oblasti hlídkují. Jednoho dne však Brooke není tak opatrná, jak by mohla, a Bree padne do zajetí. Otrokáři ji unesou ve svém autě, které míří zpět do města, kde na ni čeká jistá smrt. Otec Brooke ale sloužil u námořní pěchoty a vychoval ji, aby byla silná a nikdy se nevzdávala. Když její sestru unesou, Brooke zmobilizuje vše, co má k dispozici, a začne otrokáře pronásledovat v naději, že se jí podaří svou sestru přivést zpět. Cestou narazí na Bena, kterému je také 17 let a přežívá v divočině, podobně jako Brooke, se svým bratrem, kterého unesli. Své sourozence se vydají zachránit společně. Následuje postapokalyptický thriller plný akce, kde ti dva pronásledují otrokáře při té nejnebezpečnější jízdě, kterou kdy zažili, a sledují je až do samotného srdce New Yorku. Pokud chtějí přežít, budou muset učinit ta nejtěžší rozhodnutí ve svém životě, obětovat téměř vše, na čem jim záleží, a překonat překážky, které by ani jeden z nich nečekal - včetně svých vzájemných citů. Podaří se jim zachránit své sourozence? Vrátí se domů?
A budou muset sami bojovat v aréně?"

Začátek byl dlouhý, žádná akce, nic, o čem bych si mohla říct jo, tak tohle je pecka. Než přišla první pořádná zápletka, nemohla jsem být snad ani víc znuděná. Ale když se konečně hlavní hrdinka vydala na cestu, přineslo mi to jistou naději, že jsem nevyhodila peníze za tuhle knížku jen tak z okna. Jedinou věcí, kterou mě knih nadchla, bylo první setkání naší hlavní hrdinky Brooke s další postavou, ne hlavní, ale neméně důležitou, s Benem. Čekala jsem, kdy to mezi těma dvěma zajiskří, a mám pocit, že jsem se snad i dočkala.

Ale od chvíle, kdy se ti dva potkají, nabírá příběh, na můj vkus, až moc absurdní nádech: Stará motorka, která se dá na zasněžené a zmrzlé silnici vytůrovat až na 250 kilometrů za hodinu. Oba dva přežijí srážku v takovéto rychlosti a Brooke vyvázne pouze se zlomeným žebrem. Pak následuje sled dalších a dalších nehod, kdy se z nich obou stávají Supermané, a ani jeden to neodnese hůře než pouze dalším zlomeným žebrem a přeraženým nosem. Každý jiný smrtelník by byl už tak čtyřikrát mrtvý. Kdyby se ale tyto věci odpustily a neřešily, tak tu stejně zbývá stále něco, kvůli čemu tuhle knížku hodnotím jako né moc dobrou. Pro mě je to neustálé, ale opravdu neustálé opakování stejných výrazů a slovních obratů autorky. Musím se přiznat, že to mě dohánělo k šílenství více než cokoliv jiného.

Teď ale pryč od kritiky. Něco dobrého se také najde. To něco je v druhé půlce knihy a především v posledních sto stránkách. Je to konečně pořádná akce a rychlý spád příběhu. Kdyby byla celá kniha psána takhle, neměla bych si proč a na co stěžovat.

Ještě z jedné věci jsem byla docela nadšená. Ona to není teda věc, je to postava. Už jsem se tu o ní zmínila. Je to Ben. Byl mi sympatický neuvěřitelným způsobem. Líbil se mi ve všech ohledech a bylo mi moc líto, že se koncem knížky na pár stran vypařil. Doufala jsem, že se třeba nějak víc sblíží s Brooke. Nestalo se, tak nevadí. Je možné, že se něco takového stane v dalších dílech této trilogie. Nejsem si ale moc jistá, jestli se to dozvím. Tahle knížka opravdu není žádný trhák na to, abych okamžitě začala shánět druhý díl. Myslím, že u nás dokonce ani nebyl ještě vydaný. No uvidí se. Konec knížky sice sliboval docela zajímavé čtení, ale to slibovala i anotace prvního dílu. Musím se přiznat, že jsem vážně zklamaná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 30. července 2016 v 14:39 | Reagovat

Hm, zajímavá recenze, já jsem to ještě nečetla, tak uvidím!!!

2 mojemalaknihovna mojemalaknihovna | 31. července 2016 v 12:49 | Reagovat

[1]: Děkuji, a přeji ti, aby se ti knížka líbila mnohem víc než mně :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama